Magyarország első Kormányzati Karrier Expóján nemigen talál fogást a baloldali sajtó sem. A szervezés profizmusán és az óriási érdeklődésen túl ebben az is szerepet játszik, hogy a szakmai rendezvény pártos felhangoktól mentes volt, viszont egy új és vonzó szellemiség hatotta át. Mi is volt ez?
A
REgeneráció - Kormányzati Karrier Expo több szempontból is az
újdonság erejével hatott: egyfelől nem rendeztek még Magyarországon ehhez hasonló nagyszabású kiállítást, ahol az összes - jelenleg nyolc - minisztérium megmutatja a rá jellemző karrier-lehetőségeket, másfelől teljesen egyedülálló kezdeményezésnek számít, hogy az állami szféra a közszolgálatiságot, a hivatás-szerűséget és a kreatív munkavégzés szempontjait egyszerre demonstrálja. A Millenárison nagyjából hat-nyolc ezer érdeklődő fordult meg,
aki ott volt, láthatta, hogy az szépen dekorált egyenruhába öltözött HM-esek és a különböző tárcák és országos hivatalok civil munkatársai egyaránt kivonultak, óriási érdeklődés kísérte a Kormányzati Szolgáltató Központ körstandját és minden tárca államtitkárságai előtt sorok álltak. Az érdeklődés mértékét jól jelezte, hogy a tíz órai kapunyitást követő egy órában csak zsilipelve lehetett beengedni a látogatókat, és még a hat órai zárás előtt egy órával is kellemes korzóhangulat uralkodott a standoknál. A kiállításon meghirdetett Magyar Közigazgatási Ösztöndíjra tízszeres túljelentkezés közepette pályáztak.
A
Népszabadság aznapi riportja leadjének második kitétele (
"Teltházzal - és persze politikai felhangokkal
- zajlott le a kormányzati karrierexpó a Millenáris Teátrumban.") semmiképpen nem volt igaz.
Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter az expóval párhuzamosan zajló öt szekció-beszélgetés első paneljén hangsúlyozta: a közigazgatás megújításának személyi oldalán nem a pártpolitikai szempontok, hanem a szakmaiság és a rátermettség dönt a jövőben. A köz szolgálatának középpontba helyezése az egyéni életpálya és a karrier-elképzelések kialakításánál, valamint a magas szakmai színvonal ugyanis az a döntő kritérium, amely egy új köztisztviselői kar létrejötténél leginkább számításba jön. Nincs tehát ideológiai feltétel, s nem a pártos elkötelezettség, csak a közszolgálatiság eszméje/eszménye, vagyis a közjó előtérbe helyezése a lényeg. Gál András Levente, a KIM államtitkára hozzátette: a köztisztviselői karban fordulni fog a korfa, ugyanis sok szakember megy nyugdíjba, akiket a fiatalabb korosztályból lehet és kell pótolni.
A gazdasági válság miatt bizonytalanabbá váló versenyszféra elhelyezkedési lehetőségeivel egyenrangú álláslehetőségek és az állami szektoron kívül is jól kamatoztatható szakmai tapasztalatok várják a fiatalokat a közigazgatásban, amely ráadásul hosszabb távú pályaképet tesz lehetővé - hangzott el Kis Norbert miniszteri biztos, KSZK-vezető részéről. A gazdasági témájú szekció-beszélgetés ennek megerősítésén túl pedig világossá tette: 2010-től kezdve az állami és a vállalati szféra egymásra utaltságát jobban felismerő kormányzat a hazai vállalkozások fejlesztésén, kibontakozásának ösztönzésén és a beruházások megkönnyítésén fog dolgozni.
"Jövőre az állam, mint fogalom már máshogy fog megjelenni" - árulta el reményeiről Nagy Anna kormányszóvivő. A karrier expón már most is máshogyan festett a rendszerváltás után eltelt húsz évben alig-alig definiált, hol felduzzasztott, hol leszeletelt magyar állam képe. A rendezvény által bemutatott államigazgatás közvetlennek és kötetlennek tűnt, amely képes releváns munkaerő-piaci helyet és nem utolsó sorban jövőképet adni a pályakezdőknek. Minderre rásegített a kiállítás hivalkodástól mentes, de az állami szféra jelentőségét mégis demonstráló berendezése, az átláthatóság és a visszafogottság együttes designja. A
REgeneráció az első állami, illetve kormányzati rendezvény, amely olyan képet mutatott magáról, amely igazán vonzó a diploma közelbe került fiatalok számára.
Mindehhez hozzájárult, hogy a hagyományos hirdetőfelületeken túl a kampány a
FB-on és a karrier expó
saját blogfelületén zajlott, a kreatív munka pedig olyan arculatot dolgozott ki, amely elsősorban a huszonévesek számára volt érthető és izgalmas. A
REgeneráció brandjét nagy pontossággal úgy sikerült kialakítani (a név, a logó, az arculat segítségével), hogy a lendületes, energikus, kreatív üzenet hibátlanul célba talált. Mindennek köszönhetően a hivatalnoklevegő helyett egy új klíma uralkodott a karrier expón, amit a fiatal diplomások, a most huszon-, illetve harmincévesek alakítottak ki.
A magyar állam korszerűsítése, reformja és a közigazgatás fiatalítása egymásból következik - mondta a kormányszóvivő. Az utópikus tervezés és az egyszerre ideologikus, valamint technokrata "államreform"-kísérletezés helyébe lépő új kormányzati szemlélet az állam szerepének újragondolásáról tanúskodik, és megerősíti, hogy a takarékos, hatékony, átlátható működés fontos feltételei a működtetők személyi állományában is keresendőek. A bürokratikus túlsúly felszámolása és a generációs frissítés valóban egymást feltételezi. A
Moszkva tér kultfilmje a rendszerváltás évében érettségiző nemzedéknek állított emléket. Épp ekkor végzett Győrben Hatos Pál is, aki a Balassi Intézet vezetőjeként a második szekcióban elmondta: a '89-ben felnőtt korba lépők után mára egy új generáció jelent meg a színen, amely sok mindenben hasonlóan látja a dolgokat, ugyanakkor nemzedéki szempontból egy másik világot jelent. Az alkotó korban lévő harmincasok után a huszonévesek most lépik át a küszöböt.
Szombaton valami nagy dolog történt. Olyan embléma született, amely egy új világot jelképez. Folyt. köv.