12 évvel ezelőtt a baloldali kormány törölte el az új alkotmányról történő, kötelező népszavazás intézményét. Molnár Balázs és Szánthó Miklós írása.
Mint az talán köztudomású, a rendszerváltás utáni alkotmányozás ötlete nem új keletű dolog. Abban, hogy Magyarországnak teljesen új alaptörvényre van szüksége, már a Nemzeti Kerekasztal-tárgyalásokon is ellenzéki konszenzus mutatkozott: többek között ennek nyoma a hatályos Alkotmány preambulumában rögzített "ideiglenes" jelleg.
Az 1994 és 1998 között regnáló Horn-kormány sem tett le azonban arról, hogy egy teljesen új konstitúciót alkosson. Ez ügyben azidőtájt szintén működött egy parlamenti előkészítő-bizottság - Bihari Mihály (MSZP) vezetésével -, amely 1997 januárjában, majd 1998 márciusában is kész szövegtervezettel állt elő. Ha ezt ekkor nem is, hosszas huzavona és alkotmánybírósági elkaszálások után viszont az
új, népszavazásról és népi kezdeményezésről szóló törvényt (új Nsztv.) sikerült elfogadnia az akkori Országgyűlésnek.
E tárgyban a helyzet azért volt akut, mert
az Alkotmánybíróság előbb a régi Nsztv.-t is alkotmányellenesnek minősítette 1997-ben. Mindezért a Horn-kabinet és a balliberális többség (tény, jobboldali, pl. fideszes szavazatokkal is) újraszabályozta a referendumokra vonatkozó előírásokat. Ennek részeként "kikerült" a szövegből a korábbi törvény 7.§-a, amely az alábbiakat írta elő:
"az alkotmány elfogadásáról (megerősítéséről) népszavazás útján kell dönteni".
Talán nem botorság azt állítani, hogy az MSZP és az SZDSZ abban bízott: a '98-as választások után újra az ő majoritásukkal felálló parlament majd visszatér az alkotmányozás témájára - de majd úgy, hogy arról ne kelljen népszavazást tartani. Azaz tudomásul vették azt a nyilvánvaló tényt, hogy egy új alaptörvény nem a "plebs ajkain", hanem politikai folyamatok révén születik meg.
S bár most a hazai szociálliberális "elit" és értelmiség az alkotmányról történő népszavazás feltétlen híve, nem árt, ha tudatosítják: 1998-ban - az akkori módosításokra igennel szavazó
Vitányi Ivánnal és Bauer Tamással együtt - ők maguk iktatták ki az ezt kötelezően előíró rendelkezést. A
'89-eseknek tehát nem csak a '11-esekkel, de a "soraikba férkőzött" '98-asokkal is meg kell küzdeniük.