Pénzt akarsz csinálni Hollywoodban? Lépj a piacra olyan filmekkel, amelyek a konzervatív értékeket hirdetik - véli egy nemrég megjelent tanulmány. Máthé Áron fordítása.
Patriotizmus és hagyományos értékek, ahogyan azt a
Thor, a
Némafilmes (
The Artist), a
Soul Surfer és a
Leleményes Hugo című filmekben láthattuk - ezt keresik a mozik látogatói. Legalábbis ezt állítja egy olyan csoport, amely hasonló filmek díjkiosztó gáláját szervezte meg február 10-én.
Pénzt akarsz csinálni Hollywoodban? Lépj a piacra olyan filmekkel, amelyek a konzervatív értékeket hirdetik, és nem gúnyolják a kereszténységet! Két évtizede ez az üzenet, amelyet a Moviegudie nevű csoport hirdet, és amelyet február 10-én megjelent 76 oldalas tanulmányukban kifejtettek.
A tanulmányt ezer dollárért árulták. Az ár magában foglalta a jegyet is, amely belépőként szolgált az éves Faith & Values Award Gala rendezvényére. A tanulmány olyan 2011-ben bemutatott filmekről külön is dicsérően emlékezett meg, mint a
Rém hangosan és irtó közel (
Extremly Loud and Incredibly Close), a
Föld inváziója - Csata Los Angelesért (
Battle: Los Angeles),
Pénzcsinálók (
Moneyball),
Az igazi kaland (
We bought a Zoo), és a
Leleményes Hugo (
Hugo). Ezzel szemben a tanulmány szerzői elmarasztalólag elemezték az olyan alkotásokat, mint a
Super 8, a
Red State, a
Good Old Fashioned Orgy, a
Beszélnünk kell Kevinről (
We need to talk about Kevin), a
Rossz tanár (
Bad Teacher) és a
Táncoló talpak 2. (
Happy Feet Two).
A Movieguide összeállításában több mint két tucat szempont szerint értékelték a szóban forgó filmeket. Ezek között volt például, hogy a film címe a kapitalizmust vagy a szocializmust sugallja-e; hogy hangsúlyozza-e vagy tagadja a bibliai értékeket, stb. Erőszak, szex, politikai korrektség, revizionista történetírás, környezetbarátság, feminizmus, homoszexualitás és számos más, politikailag forró téma jelenlétét is megfontolás tárgyává tették a vizsgálatban.
Az éves jelentés szerint a 2011-es moziévad tíz csúcsfilmje közül hét magas pontszámot kapott a Movieguide indexe szerint, amelyek ezért úgy minősítettek, hogy
»erős vagy nagyon erős keresztény-, bibliai-, erkölcsi és szabadítási-szabadulási tartalommal bírnak«. A Movieguide értékelésében tavaly 91 film ért el magas pontozást a konzervatív/erkölcsi kategóriákban. Ezek a filmek átlagosan darabonként 59 millió dollárt hoztak a konyhára. Másfelől 105 filmről állapították meg, hogy magas pontszámot kaptak a liberális/baloldali kategóriákban, ám ezek a filmek darabonként átlagosan csak 11 millió dollár bevételt produkáltak.
Az átlagot tekintve azok a filmek, amelyek négy csillagot kaptak a Movieguide-tól, 53,3 millió dollár bevételt értek el, míg azok, amelyek csak egy csillagot érdemeltek, mindössze 10,6 milliót. Kivétel természetesen bőven akad, a legfontosabbak a következők: a
Másnaposok 2. (
The Hangover Part II), illetve az
Alkonyat: Hajnalhasadás 1. (
The Twilight Saga: Breaking Dawn Part I). Jóllehet, ezek a csúcsmozik 582 milliót, illetve 702 milliót kasszíroztak világszerte, a Movieguide úgy értékelte, mint amelyek
»széteső világképet« és
»obszcén viselkedést« közvetítenek.
»A legtöbb mozibajáró azt várja, hogy a jó győzzön a rossz fölött, az igazság a hazugság fölött, az igazságtalanság elbukjon, és az igazi szépség felülkerekedjen az ocsmányságon« - ahogy a Movieguide jelentés szerkesztője, Ted Baehr írja jelentésében.
A cikk eredetileg a Hollywood Reporter honlapján jelent meg, 2012. február 7-én.
(Képünkön a Csata Los Angelesért
című 2011-es amerikai sci-fi remake egyik képkockája látható.)